Bioróżnorodność i turystyka. - Artykuł

Bioróżnorodność i turystyka
Magdalena Kita

Wakacje to czas relaksu, możemy wtedy odpocząć od pracy (szkoły), by wrócić do naszych obowiązków w pełni energii, chęci i motywacji. Zwykle kojarzą nam się z podróżami w odległe miejsca. Niestety taka forma wypoczynku kosztuje i niewielu może sobie na nią pozwolić każdego lata. Nie oznacza to, że nie możemy spędzić owocnie naszego czasu urlopowego, w najbliższej okolicy mamy dostęp do wielu atrakcji.

Województwo śląskie kryje w sobie wiele atrakcji przyrodniczych, historycznych i miejsc kultu religijnego. Cechuje je duża zmienność przyrodnicza i kulturowa.. W krajobrazie można zaobserwować wyżyny, kotliny i góry.
W skład województwa Śląskiego wchodzą Beskidy (Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, Makowski, Kotlina Żywiecka) z charakterystycznymi dla nich kopulastymi szczytami, często z piętrowym układem roślinności. Można tutaj znaleźć warunki zarówno do wypoczynku letniego (szlaki górskie z pięknymi widokami i rzadko spotykaną florą i fauną) jak i zimowego (narciarstwo).
Część Jury Krakowsko – Częstochowskiej, wchodzącej w skład województwa, wnosi do krajobrazu pasma wzgórz przeważnie pokryte lasami, z licznymi skałkami wapiennymi. Tereny te to raj dla osób uwielbiających wspinaczki i speleologię. W pobliżu Częstochowy znajduje się najgłębsza jaskinia Wyżyny – Studnisko. Ewenementem jej są kuliste piaszczyste nacieki.
Niezwykłą atrakcją tego regionu jest jedyna w Polsce pustynia – Pustynia Błędowska stanowiąca największe w Europie pola piasków luźnych, nic więc dziwnego, że zwykło się ją nazywać polską Saharą. Dawniej można było zaobserwować na niej zjawisko fatamorgany, warto spróbować, czy uda się to i dziś.
Dużą część województwa zajmuje wyżyna Śląska, stanowiąca silnie uprzemysłowiony i zaludniony teren w Polsce. Wiąże się to występowaniem na tych terenach bogactw mineralnych (w tym dużych złóż węgla kamiennego). Charakter tego regionu zainteresuje turystów, którzy mogą podziwiać przemysłowe zabytki jak skansen górniczy “Królowa Luiza”, skansen podziemny “Guido”, Zabytkowa Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach, Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Prowadzona obecnie rekultywacja terenów zamienia nieatrakcyjne hałdy i zwały w ośrodki sportowe, wyciągi narciarskie, boiska oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (na przykład zespół przyrodniczo krajobrazowy „Żabie doły”). Różnorodność materiałów budujących hałdy stwarza wiele możliwości dla rozwoju różnorodnych zbiorowisk roślinnych, których powstawanie obecnie obserwujemy. Z działalnością człowieka na tych terenach wiąże się powstanie licznych zalewów. Stwarzają one możliwości dla uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo, kajakarstwo widnsurfing.
Mimo, że część terenów województwa śląskiego zostało zdewastowanych przez przemysł ciężki, przetrwało na tych terenach wiele unikatowych w skali kraju, rzadkich gatunków roślin, zwierząt i siedlisk. Intensywnie prowadzone działania rekultywacyjne ciągle polepszają stan środowiska i przyrody w regionie.
Atrakcyjność wypoczynkowa województwa śląskiego to nie tylko możliwość spędzania aktywnych i fascynujących urlopów dla nas, to również szansa rozwoju naszego regionu. Warto się zastanowić, czy turystyka nie jest szansą dalszego rozwoju Śląska, czy nie powinniśmy zmieniać wizerunku naszego regionu poprzez dbałość o zachowanie bioróżnorodności.
Chcesz wiedzieć więcej na temat bioróżnorodności? – zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.pkegliwice.pl.
Artykuł został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej.

Data wytworzenia: 2009-08-20 10:58 Autor: Paweł Nawara Data publikacji: 2009-08-20 08:57 Osoba udostępniająca na stronie: root Data ostatniej modyfikacji: 2011-12-05 Osoba modyfikująca: root