Dotacja z budżetu Gminy, w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Sośnicowice” oraz „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Gminy Sośnicowice”, a podatek dochodowy od osób fizycznych.

W ślad za opinią Ministerstwa Finansów (odpowiedź na interpelację poselską nr 23941/11) wyjaśniam zasady opodatkowania PIT dofinansowania wypłaconego przez gminę, w tym ze środków pożyczonych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W opinii resortu w działaniach o jakich mowa w tytule, zastosowanie ma zwolnienie z opodatkowania regulowane w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Stanu tego nie zmienia fakt, że kwoty przeznaczone na dotacje udzielane przez gminę pochodziły z pożyczek funduszu celowego, gdyż środki przekazane w ramach pożyczki gminie stają się po ich przekazaniu dochodem danej gminy.

Do kwot przekazywanych beneficjentom programów, o których mowa w tytule, ma więc zastosowanie zwolnienie od podatku, o którym mowa wyżej. W takiej też sytuacji Urząd Miejski w Sośnicowicach nie miał obowiązku wystawiania  PIT-8C, gdyż na tym druku nie wykazuje się przychodów (dochodów) wolnych od podatku dochodowego oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Skarbnik Gminy Leszek Pietrasiński

Data wytworzenia: 2013-03-13 23:51 Autor: Leszek Pietrasiński Data publikacji: 2013-03-13 23:56 Osoba udostępniająca na stronie: Leszek Pietrasiński Data ostatniej modyfikacji: 2013-09-17 Osoba modyfikująca: Kamil Kionka